Home / Novinky / Zazimovanie bazénov

Zazimovanie bazénov

Pripravte svoj bazén na zimný odpočinok!

Bazén – oáza pokoja na vašej záhrade. Celé leto vám dáva osvieženie a odpočinok a teraz je na čase ho správne zazimovať, aby vám mohol Váš bazén dávať radosť a komfort aj na najbližší rok.

Zima býva nevyspytateľná a i keď sa môže zdať, že nám za oknami slnko dopriava plnohodnotné babie leto, je lepšie sa ňu včas pripraviť skôr ako začne hromadne opadávať lístie a udrú prvé prízemné mrazy. Zazimovanie by malo prebehnúť v čase, keď sa minimálne nočné teploty nedosahujú bod mrazu a teplota vody sa pohybuje v rozmedzí 10 až 15°C.

Zazimovať môžete iba čistú vodu ak je vaša voda kalná alebo prípadne zelená, je potrebné ako prvý krok vyčistiť vodu. Sieťkou a teleskopickou tyčou odstráňte z povrchu bazénu odstráňte z bazénu plávajúce nečistoty. Bazénové nečistoty na dne odstráňte bazénovým vysávačom. Inštalácia a obsluha bazénového vysávača je rýchla a jednoduchá. Poloautomatické vysávače sa pri práci pohybujú samé, mechanické vysávače vyžadujú obsluhu.

Keď je bazén čistý od nečistôt, zamerajte sa na jeho chemickú čistotu. Zamerané máme na správne pH.

Správna hodnota pH je v rozmedzí 7,0 – 7,4 a množstvo chlóru by malo byť medzi 0,3 a 0,6 mg na liter. Znie to síce komplikovane, ale kvapkový tester vám pomôže okamžite zistiť aký je chemický stav vašej vody. Následne použite šokovú chlórovú dezinfekciu. Po úprave nechajte bežať filtráciu vody minimálne 24 hodín, kým sa kompletne nepremieša.

Vodu z bazéna čiastočne vypustite, lebo pri normálnej hladine by mohla vtiecť do filtračného systému a tam zamrznúť. V stenách bazéna ako sú trysky, skimmer a niekedy protiprúdy. Voda by mala byť minimálne 10 cm pod úrovňou týchto priepustov, aby ani v prípade intenzívnych zrážok v zime nezdvihla hladina nad tieto priepusty. Ak by sa to náhodou stalo, je potrebné ponorným čerpadlom odčerpať vodu. Z obehových systémov je potrebné vodu odsať, aby v mrazoch nespôsobila popukanie potrubí. Avšak v samotnom bazéne je potrebné vodu ponechať, pretože zaťaží dno bazéna a na jar keď stúpa spodná voda, táto váha zabráni tomu aby sa vám bazén povyskočil zo zeme ako zátka z fľašky šampanského. Bazény betónové či obložené obkladom, ale vypustite úplne. Majú dostatočný objem a voda by v nich mohla vytvoriť praskliny. Na hladinu vody môžete umiestniť aj plastové nádoby čiastočne naplnené pieskom, alebo polystyrén, resp. tzv. dilatačné plaváky, ktoré budú chrániť steny pred tvorbou súvislej vrstvy ľadu.

Odpojte sa od všetkého čo vás púta

Odpojte hadice, odpojte aj filtráciu, tepelné čerpadlo aj solárny ohrev. Tam kde je voda, vodu odstráňte a uložte tieto súčiastky na zazimovanie. Pri zapustených bazénoch, ktoré majú potrubie uložené v zemi, je potrebné z potrubia vodu vysať vysávačom na mokré vysávanie.

Nakoniec do bazéna aplikujte tekutý zimný prípravok. Nefunguje na princípe nemrznúcej zmesi, ale bráni rastu vodných rias a vzniku zákalov počas mesiacov, kedy bude bazén zakrytý.

Na záver je potrebné bazén dobre zakryť. Pre tento účel si zakúpte špeciálnu kryciu plachty. Vo výhode sú samozrejme tí, ktorí majú bazén pod strechou. Okrem množstva iných predností, ktoré im strecha prináša, nemusia bazén zakrývať plachtou.

Top