Home / Novinky / Prečo čistiť solárne panely?

Prečo čistiť solárne panely?

Slnko ako alternatívny zdroj elektrickej energie znižuje účty za elektrinu a šetrí vašu peňaženku. Solárne panely sa čoraz častejšie používajú aj v našich končinách na ohrev úžitkovej vody a vykurovanie. K ich efektívnemu fungovaniu však patrí údržba, aj keď len minimálna.

Solárne panely sa totiž časom zašpinia. Je to prirodzený proces, pri ktorom prach, peľ, listy a dokonca aj vtáčí trus vytvoria nános, ktorý znižuje množstvo vyprodukovanej elektrickej energie. Dážď a sneh nedokážu tieto nečistoty zmyť. Dážď môže všetko ešte zhoršiť. Voda síce zmyje nános z veľkej časti plochy, ale nahromadí ho pozdĺž dolného okraja solárneho panelu.

Umiestnenie a sklon solárneho panelu tiež zohráva určitú rolu. Prašné prostredie v blízkosti väčších ciest a stavenísk so sebou nesie vyššie riziko znečistenia solárnych panelov. Rovnako nízky sklon strechy, na ktorej sú panely umiestnené, vedie k ich väčšiemu znečisteniu.

Je to problém? Áno. Štúdia Bernskej univerzity aplikovaných vied ukázala, že výkon zanesených solárnych panelov môže klesnúť až o takmer 14%. Dokonca ani 65-stupňovy sklon panelov nezabráni ich znečisteniu. Našťastie tento problém je skutočne jednoduché vyriešiť. Solárne panely stačí vyčistiť.

Čistenie solárnych panelov patrí medzi služby, ktoré ponúkame. V prípade záujmu o túto službu nás kontaktujte telefonicky alebo pomocou kontaktného formulára.

Tím Verve

Top