Home / Novinky / Neupratujte si posteľ

Neupratujte si posteľ

Budíček, upratať posteľ a deň môže začať. Takto nás to učili rodičia. Pre tých, ktorý upratovanie postele nepovažujú za podstatné, máme dobrú správu. Britskí vedci zistili, že to robíte správne.

Výzkumný tím z Kingston Univerzity vo Veľkej Británii skúmal účinky meniacej sa teploty a vlhkosti na roztoče. Tieto menej ako minimenter veľké chrobáky sa prirodzene vyskytujú v našom okolí, lebo sa živia odumretou ľudskou kožou. Zároveň majú radi teplo a vlhko, ktoré naše telo vytvára počas spánku. Prítomnosť roztočov síce človeku neškodí, ale ich výlučky áno. Ide o alergény, ktoré vdychujeme počas spánku a u mnohých ľudí vyvolať alergické reakcie alebo astmatický záchvat.

Výsledky výskumu ukázali, že teplé a vlhké prostredie je ideálne pre množenie roztočov, no teplé a suché prostredie ich zabíja. Roztoče doslova vyschnú. Čo znamená, že ustlanie postele po zobudení udržuje v matraci dokonalé podmienky pre ich množenie, zatiaľ čo vzduch, ktorý postupne vyvetrá neustlanú posteľ zároveň zabije tohto cudzopasného chrobáka. Takže stačí jednoduchý trik na to, aby ste predišli ich množeniu a  znížili riziko alergie, astmy a ďalších chorôb.

 Pre tých, ktorí si svoje ráno bez ustlanej postele nevedia predstaviť, máme dobrú správu. Carolyn Forte, riaditeľka amerického výskumného ústavu Good Houskeeping, tvrdí, že stačí nechať posteľ odostlanú, kým si ráno dáte raňajky a pripravíte sa do práce. Ak však patríte medzi tých, ktorí to nepovažujú za dôležité, tak nemeňte svoje zvyky. V každom prípade váš matrac aj tak potrebuje pravidelnú údržbu, ktorá zabezpečí jeho čistotu.

Tím Verve

Top