Home / Novinky / Nepodceňujte alergiu

Nepodceňujte alergiu

Prednedávnom sme vás zoznámili s obyvateľmi vášho matraca – roztočami. Títo neželaní spolubývajúci nie sú len odpudiví, ale aj nebezpeční. Ich výlučky patria medzi silné alergény. Nanešťastie, alergia nie je infekčná, a preto ju mnoho ľudí berie na ľahkú váhu. No jej zanedbaná liečba môže viesť k oveľa vážnejším problémom.

Alergia je reakcia organizmu na neagresívne látky, ktoré by za bežných okolností človeku nemali škodiť. Ide vlastne o omyl. Organizmus by na tieto látky (alergény) nemal vôbec reagovať. Avšak 10 až 20 % ľudí trpí anomáliou, ktorá zapríčiňuje abnormálnu reakciu imunitného systému pri kontakte s nimi. Najrozšírenejším typom alergie je alergia dýchacích ciest. Je spôsobená vdychovaním prachu, peľovýc zrniek a exkrementov cudzopasných živočíchov. Najrozšírenejšou v tejto kategórii je alergia na prachové roztoče. Práve výlučky roztočov sú alergénom, ktorý je zodpovedný za takmer 25% všetkých alergií.

Alergia dýchacích ciest sa najčastejšie prejavuje kýchaním, vodnatým sekrétom z nosa a upchaným nosom. Tieto príznaky sú podobné nádche. No alergia nie je infekčné ochorenie, a preto sa stáva, že ľudia počkajú na odoznenie príznakov. Tento postup je ale nesprávny. Neliečená alergia totiž môže zhoršiť kvalitu každodenného života a znížiť vašu výkonnosť. Konkrétne alergia dýchacích ciest môže zhoršiť kvalitu spánku. To vedie k ospalosti, únave, horšiemu sústredeniu, zníženiu kvality pamäte, podráždenosti a náladovosti. V takomto stave je ťažké nielen podávať aspoň priemerné výkony v práci či škole, ale aj robiť dôležité rozhodnutia.

Ignorovanie príznakov alergie a opätovné vystavovanie sa alergénom môže viesť k zintenzívňovaniu alergie. Alergia môže zhoršiť chronické respiračné ochorenia, kožné problémy a vyvolať infekciu. V najhorších prípadoch môže alergia prerásť až v silnú alergickú reakciu známu ako anafilaktický šok. Ten sa už nedá prehliadnuť tak ako alergia. Hrozí pri ňom zlyhanie krvného obehu alebo udusenie. Tak či onak, tento stav, pokiaľ postihnutý nebude okamžite ošetrený lekárom, končí smrťou.

Nepodceňujte alergiu a nedovolte jej zasahovať do vášho života. Súčasťou efektívnej liečby alergie je zamedzenie kontaktu s alergénmy. Je nutné čo najdôslednejšie odstráneniť alergény z prostredia, v ktorom sa alergik často vyskytuje. Pravidelné upratovanie a čistenie matraca, v ktorom sa ukrýva množstvo alergénov, môže zlepšiť kvalitu života a významne pomôcť pri liečbe alergie. Kontaktujte nás a využite naše služby v boji s alergiou.

Zdroj

Top