Home / Novinky / Koberec ? Kúpiť nový či vytepovať?

Koberec ? Kúpiť nový či vytepovať?

Iste ste sa neraz zaoberali myšlienkou, či Váš obľúbený koberec dáte vytepovať resp. vyčistiť alebo jednoducho kúpite nový. Z Z ekologického hľadiska cennejšia a zároveň lacnejšia verzia je rozhodnutie zachrániť Váš koberec a zavolať si odborníkov, ktorí koberec vyčistia, prípadne obnovia štruktúru koberca. Ak si myslíte, že vyliatym pohárom červeného vína či kávy životnosť koberca končí, nemusí koberec dopadnúť podľa vašich predstáv. Dnešné čistiace prostriedky a technologické procesy umožňujú odstrániť aj tie najsilnejšie fľaky. Na naplnenie tohto cieľu je potrebné mať vhodnú čistiacu chémiu a extraktor – tepovač. Na nasledujúcich riadkoch sa dozviete ako zvoliť správny postup pri odstraňovaní zaschnutého fľaku z koberca.

Postup:

  1. Na úvod si pripravíme niekoľko potrebných vecí: resp. výkonný extraktor – tepovač, čistiacu chémiu obsahujúcu tenzidy (obe si môžete prenajať či zakúpiť od našej spoločnosti) kefku a teplú vodu.
  2. Najprv si po celom obvode fľaku aplikujme za pomoci tepovača teplú vodu s prídavkom tenzydovej chémie v pomere 200 ml na 10 litrov vody.
  3. Hlavicou tepovača asi 30 sekúnd trieme povrch čistenej plochy, ak je fľak stále na svojom mieste, zoberieme kefku a poriadne pritlačíme na povrch koberca a šúchame ňou. Pozor aby ste nepoškodili štruktúru koberca, je nutné zvoliť správny smer a prítlak.
  4. Následne zoberieme tepovač, nanesieme ešte raz koncentrovanú chémiu s vodou a vysajeme takmer do sucha.
  5. Posledným krokom je výmena koncentrovanej tenzidovej chémie s vodou za čistú teplú vodu. Nanesieme ju všade kde sme čistili a opäť poriadne vysajeme celú plochu. Tento krok je nutné urobiť, ak by chémia zostala v koberci, mohla by spôsobiť ďalšie zachytávanie nečistôt a v konečnom dôsledku znečistenie koberca.

Je na mieste pripomenúť, že koberec je vhodné vyčistiť po celej ploche, nie len v mieste kde sa nachádzal fľak. Dôvodom je skutočnosť, že samotný koberec môže byť znečistený celý, len fľak nadmerne vystúpil a ostatné znečistenie opticky zaniklo. Pri čistení dodržujte BOZP, vhodné sú najmä rukavice, či okuliare.

Tím Verve

Top